Dizajnérka Marína Žiaková

Dizajnérka Marína Žiaková:
Nemôžem zahltiť planétu textilom, ktorý sa nenosí

Jej príbeh je trochu iný ako stredoškolákov študujúcich textil či dizajn. Je pôvodom z Ruska, a pre odevný dizajn sa rozhodla až neskôr, no teraz neľutuje. Marína Žiaková okrem toho, že zakladala múzeum fotografie a učí ruštinu, je dizajnérka, ktorá má za sebou módne prehliadky kolekcie Pastel Metamorphose a chystá sa na tohtoročný Fashion LIVE!

Prečo si sa rozhodla pre doplnkové štúdium zamerané na odevný dizajn?

Bolo to náhodné. Kreatívnu dušu som mala vždy a vždy som šila, no bez strihov, ktorým som až tak nerozumela. Počas nášho židovského sviatku Purim sa ľudia, prevažne deti, obliekajú do kostýmov. Šila som ich pre svoje deti a keď som tvorila, bola som v akomsi tranze. Pred piatimi rokmi u mňa nastali životné zmeny а snažila som sa postaviť na vlastné nohy. Pohybovala som sa v umeleckej komunite a na jednej akcii som stretla vtedajšieho rektora VŠVU, Stana Stankóciho. Spomenula som, že by som chcela študovať praktické umenie. Dal mi tip na doplnkové vzdelanie. Šla som na prijímačky a vzali ma.

Ako si videla svoju budúcu tvorbu?

Povedala som, že chcem tvoriť nositeľné veci. Nemôžem zahltiť planétu textilom, ktorý sa nenosí. Vedela som, že to bude využiteľná móda. Idem udržateľnou formou, veď doteraz som kus textilu, s ktorým pracujem, nevyhodila. Malé kúsky odkladám, možno do nejakej výplne, väčšie práve určujú dizajn budúceho modelu.

A čo štúdium?

Nasávala som teóriu, chodila som na všetky prednášky, ktoré sa dali. Najviac času som trávila v ateliéri, v ktorom som trávila bežné dni aj sviatky. Po prvom polroku som ale nebola spokojná s výsledkom, no naučila som sa správne a podľa postupov šiť. Zistila som, že sa veľa používa žehlička aj špendlíky… V druhom polroku prvého roka som začala pracovať so strihom a vymýšľala som. Mojím nástrojom je figurína, správne krajčírska panna, a s ňou som pracovala. Fungovala moja predstavivosť aj teoretické vzdelanie.

Ktorá časť školy bola najnáročnejšia?

Najnáročnejšia bola kresba. Nerozumela som ani tomu, čo si mám doniesť na prvú hodinu kresby. Namiesto modela som kreslila krabicu od ventilátora, no postupne som začal vidieť vzdialenosť aj perspektívu. Posunula som sa. Ale ešte ťažšia bola odevná kresba.

Čo ťa najviac inšpiruje?

Slovenské konceptuálne umenie, ktoré som spoznala najskôr vďaka výstavám. Potom sa teória pretavila do praxe a už som to mala v sebe. A tým je inšpirovaná aj moja najnovšia kolekcia.

Pôjde o kolekciu inšpirovanú Júliusom Kollerom, nazvala si ju Unlimited Fashion Objects a predstavíš ju aj na tohtoročnom Fashion LIVE!. Aká tá kolekcia bude?

Celoživotná tvorba Júliusa Kollera ma totálne pohltila, Julo ma proste „zblbol“. V jeho tvorbe nachádzam stále viac tém a myslím si, že je to nekonečná inšpirácia. Je to hra a aj ja sa rada hrám. Hrám sa s odevom a dávam mu viacero podôb. On miloval tenis, ping pong a UFO ako tému, ale aj ako slovnú skratku a s tým sa hral. Jeho dielo „MORE“ ma najviac oslovilo a upútalo, preto som sa rozhodla inšpirovať sa ním. A názov kolekcie Unlimited Fashion Objects je v skratke UFO. V kolekcii bude viacero odtieňov zelenej, no nájdeš tam aj bodky. Ja síce mám rada jednofarebný odev, ale práve Koller ma inšpiroval k porušeniu princípov. Ústredným modelom pritom bude nekonečne variabilný model UFOdress.

Tvoríš farebnú a hravú módu. Bola to spiaca inšpirácia? Splnený sen?

Neviem, či to bolo vo mne. Aj keď niekedy počujem, že sa mi splnil sen, nebol to môj sen ani cieľ. Je to skôr o tom, že ma posúvajú ľudia, ktorým sa moja tvorba páči. Neviem, prečo zo mňa „lezie“ mladá móda. Je to asi mojou hravosťou. Žijem svoje najšťastnejšie obdobie v živote a páči sa mi, čo robím. Chcem sa živiť tým, že budem iba tvoriť. Zameriavam sa na hravosť, akýsi vtip, maximálnu variabilitu a prírodné materiály. Robím módu minimalistickú. Teraz mám napríklad jednu vec podanú na patent.

To znie skutočne zaujímavo. O čo ide?

Ide o vec, ktorá sa dá nosiť ako nohavice, sukňa aj šaty. Tú budem prezentovať aj na Fashion LIVE!, takže sa na to teším.

Ako dlho trvala príprava kolekcie na Fashion LIVE!?

Keďže som človek, ktorý nerád robí veci na poslednú chvíľu, prípravu som začala už koncom minulého roka a šiť modely som začala v marci. Teraz finišujem. Outfitov bude minimálne 15. Ale stále nájdem niečo, čo chcem zmeniť. Určite však čakaj šok z variability.

Tvoríš aj kožené kabelky. Akou formou ich vytváraš?

Je to najmä recyklácia použitého koženého odevu, teda sukní, nohavíc a búnd, a tvorím ich v kontraste farieb.

Viem, že už máš aj plány, čo budeš robiť po Fashion LIVE!. Čo to bude?

Jednou z mini tém, na ktoré sa v blízkej budúcnosti chystám, je kolekcia svadobných šiat. Pôjde o udržateľnú módu, teda aby sa šaty nevyužili len na jeden deň, keďže je v nich obrovská práca, čas a materiál samotný. Chcem, aby boli hravé a aj farebné. Chcem vytvoriť aj variabilné tehotenské svadobné šaty, aby sa prispôsobili postave. Pôjde o prírodné materiály a svetlé, pastelové farby. Môžu to byť aj dvojdielne šaty, ktoré sa budú môcť nosiť aj neskôr. Samozrejme, budú mať slávnostný charakter.

Zdroj: Noizz.sk